Avustralya Büyükelçiliği

Avustralya Büyükelçiliği

Avustralya Ankara Büyükelçiliği Adresi

Uğur Mumcu Caddesi, MNG Binası, No:88 Kat:7 06700

Gaziosmanpaşa / ANKARA

Ankara Avustralya Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Avustralya Ankara Büyükelçiliği haftaiçi her gün Saat: 08:30 - 17:00 arası açıktır. Avustralya Konsolosluğu vize başvurularını randevu ile kabul etmektedir. Ankara Konsolosluk Vize Bölümü, haftaiçi Saat: 09:00-11:30 arasında vize başvurularını almaktadır. Avustralya Konsolosluğu Vize Bölümü'nden randevu almak için Pazartesi ile Perşembe günleri arasında Saat: 08:30-12:00 arası telefonla randevu alınmalıdır.

Konsolosluk ve Pasaport İşlemleri için hizmet alacak Avustralya vatandaşlarının da randevu alarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Avustralya Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri Bölümü, Pazartesi ve Cuma günleri saat: 08:30-16:45 arasında hizmet vermektedir.

Avustralya Ankara Büyükelçiliğe Nasıl Gidilir?

Ankara Esenboğa Havaalimanı Balıkhisar istikametinden Gaziosmanpaşa bölgesinde bulunan Avustralya Büyükelçiliği'ne uzaklık 29,9 km, trafik yoğunluğunun olmaması halinde taksi ile ulaşım 40 dakikadır. Taksi ile ulaşım ücreti yaklaşık 92.5 TL civarında tutmaktadır.

Ankara Oran Sitesi bölgesinden ulaşım sağlamak isteyenlerin EGO 135 ve EGO 188 numaralı otobüsler ile Gaziosmanpaşa'ya ulaşım sağlayabilirler. Ankara Altınpark istikametinden hareket eden EGO 413 numaralı otobüs ile de Gaziosmanpaşa semtinde bulunan Avustralya Ankara Büyükelçilğine ulaşım sağlanmaktadır.

Avustralya Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi

Avustralya Ankara Büyükelçiliği, bölge ayrımı yapılmaksızın tüm Türkiye'den yapılacak Avustralya vize başvurularını kabul etmektedir. Avustralya Büyükelçiliği'ne vize müracaatı için şahsen başvuru zorunluluğu bulunmamaktadır. Avustralya vize işlemleri için yetkili seyahat acentaları aracılığıyla başvurular kabul edilmektedir. Seyahat acentalarına Avustralya vize işlemleri için yetki verilme talebi yazılı olarak Ankara Avustralya Büyükelçiliği'ne bildirilmelidir. Ayrıca Avustralya vize başvurularında mutlaka 956 no'lu yetki ibraz formu ve Avustralya Vize Başvuru Formunun ilgili kısmının doldurulması gerekir.

Avustralya Konsolosluğu Ankara vize bölümü, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanısıra Azerbaycan Cumhuriyeti ve Gürcistan vatandaşlarının vize müracaatlarını değerlendirmeye almaktadır.

Kısa süreli Avustralya vizeleri olarak kabul edilen Avustralya Turistik Vizesi, Avustralya Ticari Vizesi, Avustralya Aile Ziyareti Vizesi ve Avustralya Transit Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılmalıdır.

Avustralya Büyükelçiliği Ankara Elçilik İşlemleri

Avustralya Konsolosluğu ve Avustralya Büyükelçiliği, Avustralya'ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Avustralya vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Avustralya temsilcilikleridir.

Avustralya Konsolosluğu ve Avustralya Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Avustralya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye'de ikamet eden Avustralya vatandaşları apostil (belge tasdiki), evlilik, dirim belgesi, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye'de bulunan Avustralya Konsolosluğu, Avustralya Büyükelçiliği ve Avustralya Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilmektedir.

Ankara Avustralya Büyükelçiliği 2022 Resmi Tatil Günleri

Ankara Avustralya Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi tatil günlerinde ve Avustralya Devleti resmi tatil günlerinde kapalıdır.

1 OcakYeni Yıl
27 ocakAvustralya Günü
10 NisanKutsal Cuma
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
8 HaziranAvustralya Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzMilli Birlik ve Demokrasi Günü
30 AğustosZafer Bayramı
26 EkimAvusturya Ulusal Bayramı
29 EkimCumhuriyet Bayramı
25 AralıkNoel
28 AralıkNoel Tatili
31 AralıkNoel Tatili


Avustralya Ankara Büyükelçiliği Dilekçe Örneği

Ankara Avustralya Konsolosluğu'na hitaben, Avustralya'ya ne sebeple seyahatte bulunulacak ise; ziyaret sebebini detaylı anlatan bir dilekçe örneği olmalıdır.

Avustralya Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Ankara Avustralya Konsolosluğu'na hitaben İngilizce yazılacak dilekçe, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içermelidir. Dilekçe, imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Avustralya Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.

Avustralya Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Avustralya Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır.

Avustralya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Avustralya Vize müracaatı için Vize Başvuru Formu; Avustralya Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden ulaşılarak, Avustralya Vize Başvuru Formu online olarak, İngilizce yanıtlanmalıdır.

Avustralya Vize Başvuru Formu içinde yer alan başlıklar ve yanıtlanması istenen sorular Avustralya Büyükelçiliği tarafından şu başlıklar altında toplanmıştır: Avustralya vize başvuru sahibi hakkında bilgi edinmeye yönelik kişisel bilgiler bölümü; vize başvuru sahibinin pasaport bilgileri bölümü; Avustralya'ya yapılacak seyahate ilişkin bilgiler bölümü, önceden Avustralya seyahati yapanların yanıtlaması istenilen sorulardan oluşan bölüm; Aile - Eş- Çocuklarla ilgili bilgileri içeren bölüm; Askerlik ile ilgili bilgiler bölümü; geçmişte ve şu an çalışılan iş ile ilgili istenilen bilgiler bölümü; Avustralya vize başvuru sahibinin ilave iş-eğitim-öğrenim bilgilerine ait bölüm; güvenlik ve özgeçmiş ile ilgili bölüm; Avustralya vize reddine ait bölüm ve eskiden Avustralya vize başvurusu yapanların yanıtlaması gereken bölümlerden oluşmaktadır.

ImmiAccount (IMMI hesap) yoluyla internet üzerinden başvuru seçeneğinin olduğu başvuru türlerinde bu şekilde internet üzerinden yapılan başvurular öncelikli olarak değerlendirilmektedir. Avustralya Vize başvuruları posta yoluyla da yapılabilmektedir.

Ankara Avustralya Büyükelçiliği Vize Ücreti

Avustralya Vizesi için ödenmesi gereken Avustralya vize ücreti; Avustralya Büyükelçiliği'ne vize dosyasının teslim edilmesinin ardından gişede ödenmektedir. Elektronik ortamda yapılan Avustralya vize başvurularında formun doldurulma işleminin onaylanması ile yönergeler izlenerek; kredi kartı ile vize ücreti tahsil edilmektedir.

Avustralya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Avustralya vizesi Avustralya'ya giriş için online alınması gereken bir izin türüdür. Avustralya Büyükelçiliği, Turist Vizesi (Vize Sınıfı 600) – Turistik Vize Kanalı Turist Vizesi (Vize Sınıfı 600) – İş Ziyaretçi Kanalı ve İş Ziyareti (Kısa Süreli Çalışma Amaçlı) (Vize Sınıfı 400) vizeleri için on-line eksiksiz başvuru yapan Türk vatandaşlarını öncelikli değerlendirmeye almaktadır. Her bir vize türü için gerekli belgeler listelerindeki kişisel belgelerin taranmış kopyalarının yüklenmesi gerekmektedir. Destekleyici belgeleri olmayan on-line başvurular eksik değerlendirilmektedir. Devamı...

Avustralya Büyükelçiliği Vize Reddi

Avustralya Büyükelçiliği'nin başvurularda öncelikle dikkat ettiği konu; online başvurularda yüklenen belgelerin sahte olup olmamasıdır. Vize evraklarında böyle bir şüphe oluşması durumunda vize reddi gerçekleşmektedir. Avustralya vize başvurusunda zorunlu olan seyahat sağlık sigortasının seyahat tarihlerine uygun geçerliliğe sahip olmaması da vize reddine sebebiyet vermektedir. Avustralya Konsolosluğu/Elçiliği, Avustralya seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminat olarak Euro/TL veya USD karşılığını görememesi halinde vize reddi kararı açıklayabilmektedir. Avustralya'ya davet eden kişinin/şirketin ülke içinde devam eden olumsuz veya şüpheli durumu da vize reddine sebep olmaktadır. Avustralya vize başvuru dosyasında eksik veya şüphe uyandıran evrakların bulunması halinde bazen konsolosluk yetkilileri, başvuru sahibini görüşmeye davet etmektedir. Veya başvuruda eksik evrak varsa bir yazı ile bu eksikliklerin tamamlanmasını istemektedir. Eksiklerin tamamlanarak konsolosluğa gönderilmesi durumunda; Avustralya vize işlemleri kaldığı yerden devam etmektedir. Ancak başvuru yeterli bulunmaz ise; başvuru reddedilebilmektedir. Konsolosluk görevlileri, vize ret sebeplerini içeren bir yazı teslim etmektedir

Avustralya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri

Avustralya Pasaportu İle İlgili Bilgiler:

Avustralya pasaport yönetmeliğinde bazı değişiklikleri takiben Avustralya pasaportlarında önemli değişiklikler yapılmıştır:

  • Kayıp ve çalıntı pasaportlar için ödenen ek ücret kaldırılacaktır.
  • Acil pasaport başvurularında başvuru sırasında yeni bir başvuru ücreti alınacaktır. Bu başvuru ücreti haricinde öncelikli işlem ücreti alınmayacaktır.
  • Pasaport ücretleri Avustralya Tüketici Ücretleri İndeksi doğrultusunda artacaktır.
  • 16 ve 17 yaş üzerindeki çocuklar için zorunlu olarak süresi 10 yıl geçerli olan pasaportlar verilecektir. 16 ve 17 yaş üzerindeki çocukların da anne veya babası ile beraber mülakata gelmeleri gerekecektir.
  • Yenilemeler dahil tüm Avustralya pasaportu başvuruları şahsen yapılacaktır. Başvurunuzu Ankara'da veya İstanbul'da yapabilirsiniz. Posta veya kurye ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
  • Avustralya dışında yapılan tüm pasaport başvurularında standart pasaport ücreti haricinde ek ücret alınacaktır. Ek ücret yetişkinler için 100AUD ve çocuklar için 50AUD olacaktır. Ücretler Türk Lirası olarak ödenecektir.

Konsolosluk ve Pasaport İşlemleri:

Konsolosluk ve pasaport işlemleri için hizmet alacak Avustralya vatandaşlarının randevu almaları önerilir. Randevular, Ankara Avustralya Büyükelçiliği telefonla aranarak alınabilir. Mevcut güvenlik düzenlemeleri nedeniyle randevu almadan gelen kişiler, konsolosluğa alınmama zorluğu yaşayabilmektedir.

24 saat Konsolosluk ve Pasaport ile ilgili yardım almak için +61 2 6261 3305 no'lu telefon aranmalıdır.

Not: Ankara Avustralya Büyükelçiliği tavsiyede bulunamamakla birlikte Avustralya vatandaşlarına yardımcı olmak için Hastane ve Avukat Listesi sunabilir.

Kayıp ve Çalıntı İşlemleri:

Türkiye'de pasaport kaybı ve ya çaldırma durumu yaşamanız halinde hemen internet aracılığıyla ya da Avustralya Ankara Büyükelçiliği vasıtasıyla en kısa zamanda bildirim yapılmalıdır. İnternet erişiminin olmadığı durumlarda 24 saat hizmet veren +61 2 6261 3305 no'lu telefon aranabilir.

Temditler ve Yeni Başvuru İşlemleri:

Pasaport yenilemesi ve ya ilk kez Avustralya pasaportu çıkartılması gereken durumlarda Ankara Avustralya Büyükelçiliği ile irtibata geçilmelidir.

Acil Durum ve Konsolosluk Hizmetleri:

Türkiye'de seyahat amaçlı bulunan ve ya Türkiye'de ikamet eden Avustralya vatandaşları için Ankara Avustralya Büyükelçiliği konsolosluk hizmeti sağlamaktadır. Avustralya Konsolosluğu'nun sağladığı destek yerel kanunlar ve şartlar, konsolosluk çalışmalarının sınırlarını belirleyen uluslararası kurallar ve Avustralya Hükümeti dışında işbirliği sunan kişi ve kurumlarla sınırlıdır.