Avustralya Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

Avustralya'da bulunan bir aile üyenizi ziyaret etmek istiyorsanız Avustralya aile ziyareti vizesi için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu vize 3 ay, 6 ay ya da 1 yıllık olarak verilebilmektedir.

Avustralya aile ziyareti vizesi genellikle tek girişli olarak verilmektedir. Eğer vizeniz tek girişli olarak verildiyse, Avustralya'ya 1 kez giriş çıkış yaptığınızda vizenizin süresi henüz dolmamış olsa bile yeniden Avustralya'ya giriş yapamazsınız. Bunun için vizenizin çok girişli olması gerekmektedir.

Avustralya aile ziyareti vizesi alabilmeniz için;

 • Sağlık ve karakter şartlarını yerine getirmeniz
 • Avustralya'da geçireceğiniz zaman içinde maddi olarak geçiminizi sağlayabileceğinize dair finansal kaynaklarınızın olması
 • Aile ziyareti amacıyla Avustralya'yı ziyaret edecek olmanız gerekmektedir.

Avustralya aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunabilmek için aile üyenizin Avustralya'da yaşayan Avustralya vatandaşı ya da Avustralya oturum izni sahibi olması ve bu kişiden bir davet mektubu almış olmanız gerekmektedir. Bunun yanında sizi Avustralya'ya davet eden bu kişi aynı zamanda sponsorunuz da olabilir ve tüm masraflarınızı karşılayabilir.

Avustralya aile ziyareti vizesi başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için bazı sağlık şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Avustralya Konsolosluğu'nun talep edeceği bazı sağlık muayenelerine girmeniz gerekecek ve bu muayeneler bulunduğunuz ülkeye ve başvurduğunuz vize türüne göre farklılık gösterecektir. Sağlık muayeneleriniz genellikle 12 ay boyunca geçerliliğini korumaktadır.

Vize başvuru işlemlerinize başlamadan önce Avustralya'da 12 ay boyunca geçerli olacak bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Avustralya'nın ulusal sağlık sisteminden yararlanamayacağınız için ülkede bulunacağınız süre içinde sağlık giderleriniz yaptıracağınız sigortadan karşılanacaktır.

Başvuru evraklarınızın arasında bulunması gereken bir diğer evrak da adli sicil belgesidir. Adli sicil belgesi hem Türkiye'den hem de 16 yaşınızdan itibaren olmak üzere son 10 yıl içinde 1 yıldan daha uzun yaşadığınız tüm ülkelerden alınmış olmalıdır.

Avustralya aile ziyareti vizesi başvurunuzun kabul edilebilmesi için Avustralya Hükümeti'ne ödenmemiş herhangi bir borcunuzun da olmaması gerekmektedir.

Aile üyeleriniz de sizinle birlikte Avustralya aile ziyareti vizesi için başvuru yapacaksa her bir aile üyesi için ayrı olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Kendi başvurunuza herhangi bir aile üyenizi ekleyemezsiniz.

Avustralya vizesi için başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra Avustralya Konsolosluğu evraklarınızı inceleyecektir. Eğer bir sağlık muayenesi ya da başka bir gereksinim ortaya çıkarsa bunların karşılanması için bir süre gerekeceğinden başvurunuzun sonuçlanması normalden daha uzun sürebilir. Avustralya Konsolosluğu ek evrak ya da bilgi teyidi talepleri için tarafınıza ulaşabilir. Ayrıca normal başvurularda herhangi bir mülakat aşaması bulunmazken bir mülakata katılmanızı da talep edebilir. Bu durumda konsolosluk tarafından bildirilecek tarihte mutlaka mülakat randevunuza şahsen katılmanız gerekmektedir. Bu randevuya pasaportunuz ve konsolosluğun talep ettiği diğer evrakları da götürmeyi unutmayınız.

Adres değişikliği, pasaport yenileme, hamilelik, doğum, evlilik, boşanma, ölüm gibi durumlar gerçekleşirse vize başvurunuz esnasında bu değişikliklerden Avustralya Konsolosluğunu mutlaka haberdar etmeniz gerekmektedir.

Avustralya aile ziyareti vizesi başvurunuzu geri çekmeniz mümkündür. Bu durumda başvuru için ödediğiniz hiçbir ücreti geri alamayacağınızı hatırlatırız. Ayrıca eğer başvurunuz Avustralya Konsolosluğu tarafından reddedilirse de başvuru için ödediğiniz ücretleri geri alamazsınız.

Avustralya aile ziyareti vizesi başvurunuzu istediğiniz zaman geri çekebilirsiniz. Vize başvurunuzu geri çektiğinizde başvuru için ödediğiniz hiçbir ücreti geri alamazsınız. Ayrıca Avustralya aile ziyareti vize başvurunuz Avustralya Konsolosluğu tarafından reddedilebilir. Bu durumda da başvuru için ödediğiniz ücretleri geri alamazsınız.

Avustralya aile ziyareti vizesi başvurunuz kabul edilirse bu vize ile Avustralya'daki aile ve akrabalarınızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca 3 aya kadar Avustralya'da bir eğitim alabilir ya da ücresiz ve gönüllü olmak şartıyla bir işte çalışabilirsiniz. Tüm vize koşullarınıza ve Avustralya yasalarına uymak zorunda olduğunuzu hatırlatırız. Vizeniz üzerinde uzatılamaz ibaresiyle verilmişse herhangi bir uzatma talebinde bulunamazsınız. Bu durumda vizenizin süresi dolmadan önce Avustralya topraklarını terk etmeniz gerekmektedir.

Avustralya aile ziyareti vizesi başvurunuzda size sponsor olacak kişi Avustralya'da oturum izni sahibi olarak yaşayan bir yabancı ise 18 yaşından büyük ve en az 2 yıldır Avustralya'da yaşıyor olması gerekmektedir.

Sponsorunuz şu şartları sağlamış olmalıdır:

 • Vize sahibinin vizesinin süresi bitmeden önce Avustralya'yı terk edeceğini ve tüm vize koşullarına uygun davranacağını garanti etmeli
 • Vize sahibinin Avustralya Devleti'ne karşı ortaya çıkan mali yükümlülüklerini üstlenmeli
 • Sponsor Avustralyalı ise vize sahibi vize koşullarına uymadığı takdirde 5 yıl boyunca bir daha başka bir ziyaretçiye sponsor olamayacağını kabul etmelidir.

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Pasaport

Avustralya Aile/Arkadaş Ziyaretçi Vizesi başvurusu için pasaportta aranan şartlar; Avustralya seyahatinden dönüş tarihi sonrası en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Pasaporta vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfanın bulunması gereklidir. 10 yıldan eski tarihe sahip olmamalıdır.

Pasapotun aslı ve kimlik sayfasının fotokopisi birlikte sunulmalıdır.

Varsa, daha önceki seyahatlere ait başka ülkelerin vize etiketlerinin ve giriş-çıkış damgalarının fotokopileri.

Biometrik Fotoğraf

Avustralya Aile /Arkadaş Ziyaretçi Vizesi başvurusu için gerekli olan fotoğrafın standartları; 2 adet, 35 x 45 mm ölçülerinde, güncel çekilmiş, arka fonu krem veya gri renkli olması gereklidir. Fotoğrafta, başın saçın üst bölümünden boyna kadar olan bütün kısmı görünmeli ve tepeden çeneye kadar baş 29 mm x 34 mm aralığına uygun şekilde konumlanmalıdır. Başın duruşu, bakış yönünün kameraya dönük ve mimiksiz oluşu fotoğrafın geçerliliği için çok önemlidir.

Dini sebepler haricinde başı örten şapka, bere gibi aksesuarlar kullanılmamalı, yüz hatlarının tamamı başörtüsü tarafından gölgelenmeyecek şekilde görünür olmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Avustralya Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemlerinde bulunacak kişi adına; güncel tarihli, aile bireylerini ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. Orijinal ve noter tasdikli. Kişilerin olayları bölümünde düşünceler kısmı ile beraber.

Avustralya Aile/Arkadaş Ziyareti Vize Davetiyesi

Avustralya'da ziyaret edilecek olan akrabalardan/arkadaştan gelecek Davetiye: kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, kişi ile yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi ve Avustralya'yı ne zaman terk edeceği gibi bilgileri içermelidir.

Davet eden kişinin Kimlik Kartı, Oturum Kartı fotokopisi davetiyeye eklenmelidir.

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

Avustralya Konsolosluğu/Elçiliği, Avustralya seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminat olarak; başvuru sahibinin şahsi banka hesabında Euro/TL veya USD karşılığını görmelidir.

Avustralya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

Avustralya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

Ayrıca, Avustralya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

İş/Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

Avustralya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi başvuru işlemlerinde bulunan kimselerin bağlı bulundukları Kurum/Şirket çalıştıklarını gösterir belgeler; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü

Avustralya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi için başvuru sahibi Çalışan ise; Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, antetli kağıda yazılmış, İzin Onayı- görevi, izin süresi ve işe devam taahhüdünü içermelidir. Belgede, şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte hazırlanmalıdır.

Avustralya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi için başvuru sahibi Şirket Sahibi ise; Şirketinin antetli kağıdına, şirketinin faaliyet bilgileri içeren, seyahat amacını ve şirketteki pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. İmza ve kaşeli. BAĞ-KUR numarası bildirilmeli.

Avustralya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi için başvuru sahibi Öğrenci İse; Güncel tarihli Öğrenci Belgesi aslı. Avustralya seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir dilekçe alınmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da dilekçeye eklenmelidir.

Öğrenci reşit değil ise; 3. şahısla Avustralya'ya seyahat ediyorsa; anne ve babadan noter tasdikli İzin Belgesi (Muvafakatname). Avustralya'da kalacakları yeri ve destek vermeyi garantileyen Avustralyalı veliden mektup.

Avustralya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi için başvuru sahibi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

Avustralya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi için başvuru sahibi Emekli ise; son 3 aylık emekli maaş hesap dökümü ve emeklilik belgesini birlikte sunmalıdır.

Avustralya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi işlemi için başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkete ait kurumsal kimliğini belgeleyen evraklar:

Vergi Levhası - şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır.

Ticaret Odası Kaydı- 3 aydan eski tarihli belgeler kabul edilmemektedir.

Avustralya Ziyaretçi Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Avustralya ziyaret (akraba)vizesi, Avustralya'da bulunan akraba veya tanıdık kişilerin ziyaret edilebilmesi için alınması gereken bir Avustralya vizesidir. Avustralya akraba ziyareti vizesi, alabilmek için Avustralya bulunan ve ziyaret edilecek olan şahıstan davet mektubu alınması gerekirken, davet mektubunun alınamaması halinde Avustralya ziyaretçi vizesi alma ihtimaliniz bulunmayacaktır. Aynı şekilde Avustralya akraba ziyareti vizesi işlemlerinde bulunulacak olunması halinde Avustralya'da bulunan akrabalardan davet mektubu ve akrabalık ilişkisinin noter tasdiki, Avustralya'da çalışan yahut öğrenim görmekte olan veya iş arkadaşlarının ziyaret edilebilmesi için ev sahibi tarafından imzalanmış davet mektubu ve ev sahibinin Avustralya'da ki şirketinden yahut kurumundan istihdam veya öğrenim belgesinin alınması zorunludur.

Avustralya ziyaret vizesi, maksimum 90 geçerli olan kısa süreli bir vizedir. Avustralya'ya böyle bir amaçla gidiyorsanız bu bilgileri göz önünde bulundurabilir, alacak olduğunuz davetiye ile Avustralya ziyaretçi vizesi işlemlerinize başlayabilirsiniz. Ayrıca Avustralya vizesi için başvurular sadece Ankara Avustralya Büyükelçiliğine yapılırken Avustralya vize işlemleri konusunda çalışmalar yürütmekte olan danışmanlık firmaları aracılığıyla da Avustralya vizesi başvurularında bulunulabilecektir.

Avustralya Ziyaretçi Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 1. Avustralya turistik vize başvurularında Avustralya Konsolosluğundan randevu almak zorunlu mudur?

Avustralya turistik vize başvuru işlemleri için ilk adım evrakları eksiksiz hazırlamaktır. Avustralya vize başvuru evrakları hazırlandıktan sonra Avustralya İçişleri Bakanlığı web sitesi üzerinden kayıt oluşturulur ve online başvuru formu doldurulur. Evraklar taranarak sisteme yüklenir. Vize kaydınızın oluştuğuna dair bilgilendirme mektupları e-posta yoluyla size gönderildikten sonra Avustralya Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği başvuru merkezi üzerinden Avustralya vize randevunuzu almalısınız.

14 Ekim 2021 itibariyle Avustralya vize başvuru işlemleri için parmak izi uygulaması başlamıştır. Avustralya vize işlemlerinizin tamamlanabilmesi için randevu alarak parmak izi verebileceğiniz başvuru merkezleri İstanbul, Ankara ve Gaziantep'te bulunmaktadır. Biyometrik veri beyanı için başvuru merkezi bulunan dilediğiniz ilden bölge ayrımı gözetilmeksizin randevu alabilir ve parmak izi verebilirsiniz.

 1. Avustralya vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

Avustralya vize başvuru işlemlerinizin tamamlanabilmesi için Avustralya vize başvuru merkezine şahsen giderek parmak izi vermeniz gerekmektedir. Evraklar daha önce sisteme taranarak yüklendiği için randevunuz esnasında sizden vize başvuru evrakları talep edilmez. İşlemlerinizi online olarak tamamladığınıza dair barkodlu evrak ve güncel pasaportunuzla randevu gününüzde başvuru merkezinde şahsen bulunmalısınız. Randevu esnasında pasaportunuz vize görevlileri tarafından alınır, sistem kaydı yapılır ve size iade edilir. Avustralya vizesi elektronik bir vizedir ve pasaport üzerine vize etiketi basılmaz dolayısıyla Avustralya vize işlemleriniz devam ederken pasaportunuz Avustralya Konsolosluğu'nda tutulmaz.

Daha öce sisteme yüklediğiniz evraklar Avustralya Ankara Büyükelçiliği vize departmanı tarafından detaylı incelenmiş ve karar verilmiş olacaktır. Parmak izi beyanınız ardından vizeniz Avustralya Ankara Büyükelçiliği tarafından size e-posta yoluyla ulaştırılacaktır. Mail çıktınız ve pasaportunuzla Avustralya'ya seyahat edebilirsiniz.

 1. Avustralya turistik vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?

14 Ekim 2021 tarihi itibariyle Avustralya vize işlemleri için parmak izi beyanı zorunluluğu başlamıştır. Avustralya Büyükelçiliği'nin yetkili başvuru merkezi aracılığıyla parmak izinizi vermelisiniz. Parmak izi beyanı olmadan Avustralya vize işlemlerinizin tamamlanması mümkün değildir. Parmak izi verebileceğiniz Avustralya vize merkezleri 3 ilde bulunmaktadır. Parmak izinizi Avustralya Ankara vize başvuru merkezi, Avustralya İstanbul vize başvuru merkezi ve Avustralya Gaziantep vize başvuru merkezi aracılığıyla verebilirsiniz. Başvurunuz Ankara Avustralya Büyükelçiliği vize bölümü tarafından değerlendirilecektir.

 1. Avustralya turistik vizesi kaç günde çıkar?

Avustralya turistik vize başvurularının sonuçlanma süresi Ankara Avustralya vize bölümünün yoğunluğuna göre değişmektedir. Başvurunuzu online olarak tamamlayarak evraklarınızı değerlendirilmek üzere Avustralya Büyükelçiliği vize departmanına göndermiş olsanız da vizeniz başvuru merkezinden aldığınız randevunuza gidip parmak iziniz verdikten sonra onaylanacaktır. Bu nedenle Avustralya vize başvuru merkezinin randevu yoğunluğu da vize başvuru değerlendirilme sürenizi etkileyecektir. Avustralya turistik vize başvuruları genel olarak parmak izi verdiğiniz günden sonra 5 iş gününde sonuçlanır. Avustralya Konsolosluğu tarafından beyan edilen vize başvuru sonuçlanma süresi ise 6 haftadır. Bu nedenle vize başvurunuzu seyahatinizden 1,5-2 ay önce yapmış olmanız tavsiye edilir.

 1. Avustralya vizesi başvurumu İzmir'den, Edirne'den veya Antalya'dan gerçekleştirebilir miyim? İkamet edilen yerle başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?

Avustralya vize başvuru işlemleri Avustralya vize başvuru merkezleri aracılığı ile parmak izi ibrazı verildikten sonra tamamlanır. Online Avustralya vize başvuru işlemi tamamlandıktan sonra Avustralya vize randevunuza gidebileceğiniz ve parmak izi verebileceğiniz iller Ankara, İstanbul ve Gaziantep'tir. Avustralya vize başvuru işlemlerinizi size en yakın ilden tamamlayabilirsiniz. İkamet farkı ve bölge ayrımı yoktur. Gaziantep'ten Avustralya vize başvurusu, İstanbul'dan Avustralya vize başvurusu ya da Ankara'dan Avustralya vize başvurusu yapan başvuru sahiplerinin başvuru işlemleri Avustralya Büyükelçiliği vize departmanı tarafından değerlendirilir.

 1. VIP Başvuru ile Avustralya vize işlemlerini hızlandırabilir miyim?

VIP Avustralya vize başvurusu, başvurunuzu daha konforlu bir ortamda ve daha rahat bir şekilde tamamlayabilmenize olanak sağlar. VIP Avustralya vize başvuru hizmetinden faydalanmış olmanız vize başvurunuzun daha hızlı sonuçlanmasını sağlamaz ve VIP Avustralya vize başvurusu yapmanız Avustralya Konsolosluğu'nun vereceği kararı etkilemez. VIP Hizmet ek ücrete tabidir.

 1. Avustralya turistik vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?

Avustralya turistik vize başvuru işlemleri sonuçlanma süresi ortalama 6 haftadır fakat Avustralya Büyükelçiliği ve Avustralya vize başvuru merkezlerinin yoğunluk durumuna göre başvuru süreleri uzayabilir. Avustralya vize başvurunuzu seyahatinizden 1,5-2 ay önce yapmış olmanızı tavsiye edilir.

 1. Avustralya turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

Avustralya vize başvurusu yapabilmeniz için pasaportunuzun seyahat tarihinizden sonra 6 ay daha geçerliliğe sahip olması gerekmektedir.

 1. Avustralya turistik vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman Konsolosluk ret verebilir mi?

Avustralya turistik vize başvurusu yapabilmeniz için otel ve uçak biletinizi satın almış olmak zorunda değilsiniz. Başvurunuzu otel ve uçak rezervasyonlarınız ile yapabilirsiniz. Rezervasyonlarınızın güncel olması önemlidir fakat düşen uçak otel rezervasyonları tek başına ret nedeni değildir.

Avustralya turistik vize başvurusu yapacak kişilerin seyahat geçmişleri yoksa seyahat planlarını detaylı bir şekilde Avustralya Konsolosluğu'na sunmaları tavsiye edilir.

 1. Avustralya turistik vize ücreti nedir? Kimlerden vize ücreti alınmaz?

Avustralya turistik vize başvurusu için Avustralya Konsolosluğu'nun aldığı ücret 141 AUD'dir. Online başvuru işlemi esnasında Avustralya Konsolosluğu'nun aldığı ücret dışında, Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş, parmak izi vereceğiniz Avustralya vize başvuru merkezine 74 TL servis ücreti ödemeniz gerekecektir.

 1. Avustralya Konsolosluğu hangi durumlarda vize mülakatına çağırır?

Avustralya Büyükelçiliği vize departmanı başvuru değerlendirme sürecinde gönderilmiş olan vize başvuru evrakları ile birlikte kişinin durumunu değerlendirir. Turistik vize başvurusu için mülakat talep edilmez fakat bazen vize departmanı kişiyi arayarak daha detaylı bilgi almak isteyebilir ve telefon görüşmesi ile mülakat yapabilir. Bu nedenle vize başvuru süreciniz boyunca telefonlarınızı ve e-postalarınızı sık sık kontrol etmeniz tavsiye olunur.

 1. Avustralya vizesini çok girişli ve uzun süreli almak için ne yapmalıyım?

Avustralya Büyükelçiliği'nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verdiği turistik vize süresi özellikle ilk Avustralya vize başvurusu için standarttır. Banka hesaplarınız güçlüyse ve pasaportunuzda diğer ülkelere ait sık giriş çıkışlar mevcutsa daha uzun vize alabilirsiniz. Aynı zamanda uzun kalacağınızı ve daha sonra tekrar gideceğinizi kanıtlayan konaklama ve uçuş detayları da daha uzun süreli ve çok girişli vize almanızı kolaylaştırabilir.

 1. Avustralya Konsolosluğu vize departmanından vize alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Avustralya Konsolosluğu vize departmanından vize aldıktan sonra mutlaka vize başlangıç bitiş tarihleri ve barkodlu vize belgesindeki pasaport numarası kontrol edilmelidir. Mail çıktısı olarak alınan vize evrağının okunur olması önemlidir.

 1. Avustralya sınırından ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Avustralya vizesi elektronik vizedir. Vize sonucu Avustralya Konsolosluğu tarafından e-posta yoluyla başvuru sahibine ulaştırılır. Pasaport üzerine vize etiketi basılmaz. Vize sonuçlandıktan sonra e-posta yoluyla gönderilen Avustralya vizesi üzerindeki bilgiler mutlaka kontrol edilmelidir ve seyahat esnasında pasaport ile birlikte barkodlu vize sayfası bulundurulmalıdır.

 1. Avustralya Konsolosluğundan vize reddi aldım. İtiraz hakkım var mıdır? Tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?

Avustralya vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda vize başvurunuz için Konsolosluk'a itirazda bulunamazsınız. Başvuru dosyanız Avustralya Konsolosluğu vize bölümü tarafından değerlendirilmiştir ve karar verilmiştir.

Başvurunuzun yeniden değerlendirilmesini talep etmek isterseniz yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. Yeni vize başvurunuz için vize evraklarınızı yeniden hazırlamalı ve tüm Avustralya vize başvuru prosedürlerini tekrar tamamlamalısınız.

 1. Avustralya Vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

Avustralya turistik vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda Konsolosluk vize ücreti iadesi ve vize başvuru merkezi servis ücret bedeli iadesi yapılmaz.

 1. 18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakatname çıkarması gerekiyor mu?

Avustralya seyahatinizi 18 yaş altı çocuğunuzla birlikte gerçekleştiriyorsanız muvafakatname alma zorunluluğunuz yoktur. Vize onayı verilecektir fakat yine de 18 yaş altı olan ve 18 yaşının altında olan tüm başvuru sahiplerinin hem anne hem babadan muvafakatname alması tavsiye edilir.

 1. İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

Avustralya vize başvurunuz Avustralya Konsolosluğu tarafından güncel evraklarınıza göre değerlendirilir. Eski işinize ait şirket evraklarınızı ve hizmet dökümünüzü sunabilirsiniz fakat başvurunuz çalışan olarak değerlendirilmez.

 1. Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu?

İşe girişiniz yeni olsa da çalıştığınız şirketten şirket evraklarınızı almalısınız. Çalıştığınız aylara ait maaş bordrolarınız ve hizmet dökümünüzle beraber Avustralya vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz değerlendirilmeye alınacaktır. Avustralya Konsolosluğu vize bölümü başvurunuzu değerlendirirken sadece güncel çalışma durumunuzu değil, önceki yıllara ait çalışmalarınızı da değerlendirerek karar verecektir.

 1. Avustralya Vize reddi durumunda, vize randevusunda verdiğim parmak izinin geçerliliği devam eder mi?

Avustralya turistik vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda dilediğiniz zaman yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. Yeni Avustralya turistik vize başvurunuzda tekrar park izi vermek zorundasınız. Daha önce vermiş olduğunuz parmak izi geçerli olmayacaktır.

 1. Avustralya vizesi ile başka hangi ülkelere seyahat edebilirim?

Avustralya turistik vizenizle sadece Avustralya'ya seyahat edebilirsiniz. Geçerli Avustralya turistik vizeniz Avustralya dışında başka bir ülkeye giriş için kullanılamaz.

 1. Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Avustralya Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. avustralyakonsoloslugu.com web sitesinin, Avustralya Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.