Avustralya Ticari Vize İşlemleri

Avustralya Ticari Vize İşlemleri

Avustralya Ticari/ İş Ziyareti Vize İşlemleri Hakkında

Avustralya Vize Başvuru Formu (Form 1415)

Avustralya Ticari Vize (SINIF 600) müracaatı için Vize Başvuru Formu; Avustralya Büyükelçiliği web sitesi üzerindenOnline Avustralya Vize Başvuru Formu İngilizce olarak yanıtlanmalıdır.

ÖNEMLİ: ImmiAccount (IMMI hesap) yoluyla internet üzerinden başvuru seçeneğinin olduğu başvuru türlerinde bu şekilde internet üzerinden yapılan başvurular öncelikli olarak değerlendirilmektedir. Avustralya Ticari / İş Ziyareti Vize başvurusu posta yoluyla da yapılabilmektedir. Ancak yapılan başvurularda başvuru ücretinin nakit gönderilmemesi konusunda uyarıda bulunulur.

AvustralyaTicari VizeRandevu Alımı

Avustralya Konsolosluğu, Avustralya Ticari Vize (SINIF 600) başvurularını randevu ile kabul etmektedir. Avustralya Konsolosluğu Vize Bölümü'nden randevu almak için Pazartesi ile Perşembe günleri arasında Saat: 08:30-12:00 arası arama yapılarak, randevu alınabilmektedir.

Avustralya Ticari Vize Ücreti

Avustralya Ticari / İş Ziyareti Vizesi (SINIF 600) müracaatı sırasında ödenmesi gereken Vize Etiketi Ücreti; Avustralya Konsolosluğu'na randevu alarak gelindiğinde gişede nakit veya kredi kartı ile ödenmektedir.

Avustralya Ticari / İş Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar

Pasaport

Avustralya Ticari / İş Ziyareti Vize başvurusu için kullanılan pasaportta aranan şartlar; Avustralya seyahatinden dönüş tarihi sonrası en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Pasaporta vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfanın bulunması gereklidir. 10 yıldan eski tarihe sahip olmamalıdır.

Pasaportun aslının yanısıra hüviyet-eşkal sayfaları, temdit sayfaları ve pasaportta bulunan vize sayfalarının fotokopileri birlikte sunulmalıdır.

Biometrik Fotoğraf

Avustralya Ticari Vize başvurusu için gerekli olan biometrik fotoğrafın standartları; 2 adet, 35 x 45 mm ölçülerinde, güncel çekilmiş, arka fonu krem veya gri renkli olması gereklidir. Fotoğrafın arkasına isim-soyad yazılmalıdır. Fotoğrafta, başın saçın üst bölümünden boyna kadar olan bütün kısmı görünmeli ve tepeden çeneye kadar baş 29 mm x 34 mm aralığına uygun şekilde konumlanmalıdır. Başın duruşu, bakış yönünün kameraya dönük ve mimiksiz oluşu fotoğrafın geçerliliği için çok önemlidir.

Dine sebepler haricinde başı örten şapka, bere gibi aksesuarlar kullanılmamalı, yüz hatlarının tamamı başörtüsü tarafından gölgelenmeyecek şekilde görünür olmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Avustralya Ticari Vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile bireylerini ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. Orijinal ve noter tasdikli. Kişilerin olayları bölümünde düşünceler kısmı ile beraber

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

Avustralya Konsolosluğu/Elçiliği, Avustralya seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminat olarak Euro/TL veya USD karşılığını görmelidir.

Avustralya Ticari Vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti, son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

Avustralya Ticari Vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

Ayrıca, Avustralya Ticari Vizesi işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

İş/Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

Avustralya Ticari Vize başvuru işlemlerinde bulunan kimselerin bağlı bulundukları Kurum/Şirket çalıştıklarını gösterir belgeler; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü

Avustralya Ticari Vize için başvuru sahibi Çalışan ise; Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, antetli kağıda, Görev Belgesi veya İşveren Yazısı- şirketin ticari faaliyeti, seyahat sebebi, çalışan kişinin iş seyahatindeki görev tanımı, seyahatin masraflarının kim tarafından karşılanacağı ve Avustralya ticari gezi dönüşü işe devam taahhüdü gibi bilgileri içermelidir. Belgede, şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte hazırlanmalıdır.

Avustralya Ticari / İş Ziyareti Vizesi için başvuru sahibi Şirket Sahibi ise; Şirketinin antetli kağıdına, şirketinin faaliyet bilgileri içeren, seyahat amacını ve şirketteki pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. İmza ve kaşeli.

Avustralya Ticari Vize için başvuru sahibi Çiftçi ise;Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi

Avustralya Ticari Vize için başvuru sahibi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

Avustralya Ticari Vize işlemi için başvuru sahibinin veya sponsor olan kişinin bağlı bulunduğu şirkete ait kurumsal kimliğini belgeleyen evraklar:

Vergi Levhası - şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır.

Ticaret Odası Kaydı- 3 aydan eski tarihli belgeler kabul edilmemektedir.

Avustralya Ticari Vize Davetiyesi

Avustralya Konsolosluğu'na hitaben, davet eden Avustralyalı şirket yetkilisi tarafından İngilizceTicari Vize Davetiyesi hazırlanmalı: kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, kişi ile yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Avustralya'yı ne zaman terk edeceği gibi bilgileri içermelidir.

Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, vatandaşlık statüsü belirtilmeli ve davet eden kişinin Kimlik Kartı, Oturum Kartı fotokopisi Davetiye'ye eklenmelidir.

Avustralyalı şirketle Türk şirketin iş bağlantısı uzun süreli ise; bu iş ortaklığını ispat edici dökümanlar beyan edilmelidir.

Avustralya'ya iş ziyareti sebebi bir ticari organizasyon veya kongreye/fuara katılım ise; davetiye mektubu, kongre kayıdı, fuar giriş bileti, giriş kartı vs. ticari organizasyonun bilgilerini içeren dokümanlar ibraz edilmelidir.

Seyahat Amacını Ve Gidilecek Ülkeyi Destekleyen Bilgilere Ait Belgeler

Avustralya Ticari Vize işleminde bulunan kişinin Avustralya' da ticari seyahat planının detaylı programı hakkında bir yazı hazırlanmalıdır. Avustralya Ticari Vize müracaatında bulunacak kişinin bu ülkede konaklama yapacağı tarihleri içermelidir.

Avustralya Ticari Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Avustralya Ticari Vize Başvurusu İçin Gerekli En Önemli Evrak Nedir?

Avustralya'yı ticari bir amaçla ziyaret edecekseniz, ticari vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Avustralya ticari vize başvurusu için hazırlamanız gereken en önemli evrak sizi Avustralya'ya ticari bir faaliyete katılmak üzere davet eden Avustralya firmasından alacağınız davet mektubudur. Bu davetiyede yer alması gereken tüm bilgilerin eksiksiz olarak yazılmış olması Avustralya Konsolosluğu tarafından istenmektedir.

2- Avustralya Ticari Vizesi İçin En Erken Ne Zaman Başvuru Yapabilirim?

Avustralya Konsolosluğu, vize başvuruları için herhangi bir zaman kısıtlaması kuralı getirmemiştir. Bu nedenle seyahat tarihinizi planladıktan sonra herhangi bir zaman içinde ya da Avustralya'daki ticari faaliyetin tarihi belli olduktan sonra Avustralya ticari vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Seyahat tarihinize çok kısa bir zaman kala başvuru yapmanız tavsiye edilmemektedir.

3- Avustralya Vizesi Başvurularında Parmak İzi Uygulaması Var Mıdır?

Avustralya vizesi başvurularında mutlaka parmak izi verilmesi gerekmektedir. Daha önce biyometrik verilerinizin alınmasını sağlamış olsanız bile yine de bu randevuya şahsen katılım göstermeniz gerekmektedir.

4- Parmak İzimin Alınması İçin Şahsen Katılmam Gereken Randevuya Hangi Şehirlerde Katılabilirim?

Avustralya Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilecek olan randevuya İstanbul, Ankara ve Gaziantep şehirlerinden herhangi birinde katılabilirsiniz. İkamet ettiğiniz şehirde katılmak zorunda değilsiniz.

5- Yeşil Pasaport Sahipleri Avustralya'ya Vize Almadan Gidebilir Mi?

Avustralya'ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları mutlaka seyahat amaçlarına uygun olarak bir Avustralya vizesi almak zorundadır. Buna yeşil pasaport sahibi kişiler de dahildir.

6- Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Avustralya Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekteve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarakstratejik partnerlik yapmaktadır. avustralyakonsoloslugu.com web sitesinin, Avustralya Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfeninfo@knightsp.comadresineyazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

7- Avustralya Ticari Vize Başvurusu Yapabilmem İçin Otel Ve Uçak Rezervasyonu Yaptırmam Gerekir Mi?

Avustralya Konsolosluğu, vize başvurularınızda sizden otel ya da uçak rezervasyonu talep etmemektedir. Başvuru evraklarınız arasında ya da doldurulacak formlarda rezervasyonla ilgili herhangi bir bilgi / belge bulunmamaktadır. Ancak buna rağmen yine de rezervasyon yaptıysanız bu evrakları başvuru evraklarınızın arasına ekleyebilirsiniz. Avustralya Konsolosluğu açısından vize başvurunuzu güçlendirmiş olacağınız için rezervasyon belgelerinizi bu şekilde kullanmanız tavsiye edilmektedir.