Avustralya Yatırımcı Vizesi

Avustralya Yatırımcı Vizesi

Avustralya Yatırımcı Vizesi ile Avustralya'da kabul edilen yatırım seçeneklerinden birini tercih ederek süresiz oturum izni sahibi olabilirsiniz. Bu vize ile Avustralya'da sürekli olarak yaşayabilir, eğitim görebilir, dilediğiniz işte çalışabilir ve aile üyelerinizin de Avustralya'da aynı imkanlardan yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bu vizeye başvuru yapabilmeniz için başvurunuzdan önceki 4 yıl içinde Avustralya'da yasal olarak en az 2 yıl boyunca yaşamış olmanız, yatırım için belirlenmiş seçeneklerden birine 4 yıl içinde 1,5 Milyon Avustralya Doları yatırım yapmanız ve hem sizin hem de ailenizin sağlık gereksinimlerini karşılıyor olması gerekmektedir.

Avustralya Konsolosluğu'nun talep ettiği sağlık muayeneleri Avustralya'da geçireceğiniz süreye, son 5 yıl içinde bulunduğunuz ülkelere ve Avustralya seyahatinizin amacına göre değişmektedir. İstenen ve almış olduğunuz sağlık muayenelerinin sonucu 1 yıl boyunca geçerlidir.

Avustralya Yatırımcı vizesi başvuru evrakları arasında adli sicil belgesi de bulunmaktadır. Adli sicil belgenizi hem Türkiye'den hem de 16 yaşınızdan itibaren son 10 yıl içinde 1 yıldan daha uzun süreyle bulunduğunuz tüm ülkelerden alarak başvuru evraklarınıza eklemeniz gerekmektedir.

Vize başvurunuzu yapmadan önce Avustralya Hükümeti'ne ödemeniz gereken bir borcunuz varsa ödemiş olmanız gerekmektedir. Borcunuzun bulunması durumunda başvurunuz Avustralya Konsolosluğu tarafından kabul reddedilebilmektedir.

Avustralya yatırımcı vizesi başvurunuz Avustralya Konsolosluğu tarafından kabul edilirse Avustralya'da süresiz oturum izni sahibi olabilir, dilediğiniz bir işte çalışabilir, eğitim alabilir, Avustralya ulusal sağlık sistemi Medicare'den yararlanabilir ve koşulları sağladığınız takdirde Avustralya vatandaşlığı için başvuru yapabilirsiniz.

Bu vize ile aile bireylerinizin de sizinle birlikte Avustralya'da yaşamasını istiyorsanız her aile üyesi için ayrı olarak başvuru yapmalısınız. Avustralya vizesi işlemlerinde kişisel vize başvurunuza aile üyelerinizi eklemenize izin verilmemektedir.

Vize başvurunuzu sonuçlanmadan önce geri çekebilirsiniz. Bu durumda başvuru için ödediğiniz hiçbir ücret geri ödenmemektedir. Bununla birlikte yapmış olduğunuz başvuru uygun bulunmayarak Avustralya Konsolosluğu tarafından reddedilebilir. Böyle bir durumda da ödediğiniz ücretleri geri almanız mümkün olmamaktadır.

Avustralya'da İşyeri Açmak

Avustralya'da süresiz oturum izni sahibi olmak için bir iş kurmak ve kendi işletmenizi yönetmek istiyorsanız Avustralya İnovasyon ve Yatırım Vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca bu vize ile kendi işletmenizi kurmak yerine belirlenmiş yatırım şartlarını yerine getirerek de süresiz oturum izni sahibi olabilirsiniz.

Bu vize ile süresiz oturum izni sahibi olabilmeniz için,

  1. Kendi işletmenizi yönetmeyi tercih ettiyseniz, Avustralya'da en az 2 yıl boyunca bir işletme sahibi olarak bulunmanız ve işletmenizi bizzat işletiyor olmanız gerekmektedir.
  2. Yatırım seçeneklerini tercih ettiyseniz,
  • 4 yıl boyunca 1.5 milyon Avustralya Doları tutarında yatırım yapmış olmanız ya da
  • 4 yıl boyunca 5 milyon Avustralya Doları tutarında bir yatırım gerçekleştirmiş olmanız ya da
  • 1 yıl boyunca 15 milyon Avustralya Doları tutarında bir yatırım gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

***Her iki seçenek için de hem sizin hem de aile üyelerinizin sağlık ve karakter gereksinimlerini karşılıyor olması gerekmektedir.

***Bu vizenin diğer ek mali gereksinimlerini ve diğer tüm uygunluk şartlarını karşılıyor olmanız gerekmektedir.

Avustralya İnovasyon ve Yatırım Vizesi sahibi olarak Avustralya'da süresiz oturum izni alabilir, çalışabilir, eğitim görebilir, Avustralya ulusal sağlık sistemi Medicare güvencesinde olabilir ve koşulları sağladığınız takdirde Avustralya vatandaşlığı için başvuru yapabilirsiniz.

Bu vize ile aile bireylerinizin de sizinle birlikte Avustralya'da yaşamasını istiyorsanız her aile üyesi için ayrı olarak başvuru yapmalısınız. Kişisel vize başvurunuza aile üyelerinizi eklemenize izin verilmemektedir.

Vize başvurunuzu sonuçlanmadan önce geri çekebilirsiniz. Bu durumda başvuru için ödediğiniz hiçbir ücret geri ödenmemektedir. Bununla birlikte yapmış olduğunuz başvuru uygun bulunmayarak Avustralya Konsolosluğu tarafından reddedilebilir. Böyle bir durumda da ödediğiniz ücretleri geri almanız mümkün olmamaktadır.