Avusturalya Hakkında

Avusturalya Hakkında

Güney yarım kürede bulunan bir ada ülkesidir Avustralya. Büyük Okyanus ve Hint Okyanusu ülkenin ortasından boylu boyunca uzanırken hiçbir ülke ile kara sınırı bulunmaz. Ülke dünya üzerinde bulunan en büyük ada olurken aynı zamanda yine dünyanın en küçük ülkesidir. Yeni Zelanda, yeni kalodanya, Papua Yeni Gine, Endonezya ve Doğu Timor'un her ne kadar Avustralya'ya kara sınırı olmasa da Avustralya komşu ülkelerini temsil etmektedir. Yine Avustralya, Rusya, Kanada, Çin, ABD ve Brezilya'nın ardından gelerek kapladığı alan bakımından 6. En büyük ülke pozisyondadır.

Altın, gümüş, kalay, çinko ve bakır Avustralya yeraltı kaynaklarını oluştururken yine önemli miktarda kömür çıkarılmakta, Avustralya en fazla uranyum, demir ve boksit çıkaran ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle surat havzasında son yıllarda büyük miktarlarda petrol rezervleri bulunmuştur. Opal kaynaklarında ise Avustralya dünyanın önde gelen ülkeleri arasında bulunur.Avustralya ekonomisinin temel dinamiğini hammadde ihracatı oluşturmaktadır. Buğday, et ve mineraller Avustralya ihracatının büyük yükünü çekerken Avustralya ithal ettiği ürünler arasında ise ham petrol, makina, metaller, tekstil ve kimyevi ürünler bulunur. Avustralya doları ise ülke' de geçerli olan para birimidir.

Ülkede birbirinden farklı iklimler görülebilirken ülkenin orta kısımlarında bulunan çöller ise Avustralya'nın en az yağış alan kısımlarıdır. Hatta bu bölgelerde ciddi seviyelerde kuraklıklar meydana gelmektedir. Avustralya'nın kuzey bölgeleri ise tropikal iklimin etkisi altındandır. Aynı şekilde ülkenin doğu kenarları nemli ve tropikal iklimin yaygın olarak görüldüğü noktalardır.

Avustralya dünyanın en büyük 13. ekonomisine sahip bir ülkedir. Refah ve kişi başı düşen gelirde ülke dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alırken dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında birden daha fazla Avustralya şehirleri bulunmaktadır. Örneğin Melbourne ve Sydney dünya üzerinde son derece ilgi çekici şehirler arasın da bulunurken Avustralya dünya vatandaşları arasında en çok rağbet gösterilen ülkeler arasında yer almaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan çok sayıda kişi çeşitli sebeplerle Avustralya işçi alımı ile ilgili yakından ilgilenmektedir. Bu sebeple Avustralya kelimenin tam anlamıyla bir göçmen ülkesidir.

Avustralya Göçmenlik

Avustralya göçmenler için son derece önemli bir ülkedir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmekte olan insanlar istihdama yönelik planlamalarını bu ülke üzerine yaparken halen dünya işçileri tarafından en çok rağbet gösterilen ülkeler arasında yer almaktadır. Öyle ki Avustralya her yıl 150 bin civarında göçmen kabul eder. Ülkede bulunan iş gücü açığı yerel kaynaklardan giderilemezken genç iş gücü açığı ise halen çözülebilmiş değildir.

Avustralya'ya Göçmen Olarak Nasıl Gidilir?

Avustralya'ya göçmen olarak gidebilmek için birden daha fazla seçenek mevcuttur. Öncelikle nitelikli Avustralya göçmen serbest başvurusu (skilled independet) için başvuruda bulunulabilir. Yahut Avustralya'ya göçmen olarak o ülkeden gelmekte olan davetiye (sponsored) yoluyla da başvuru yapılabilecektir.

Avustralya Çalışma Vizesi Başvuruları Nereye Ve Nasıl Yapılmalı?

Avustralya dışından yapılacak olan göçmenlik başvurusu, Avustralya Göç ve Vatandaşlık Ataşeliğine yapılmalıdır. Konuyla ilgili internet üzerinde bir de web sitesi bulunurken bu adresten alacak olduğunuz Avustralya göçmen başvuru formunu doldurarak ve gerekli dilekçeleri yazarak başvurularınızı online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ardından başvuru formları ve dilekçeler posta yoluyla aşağıda bulunan adrese yollanmalıdır.

Adaleide Skilled Processing Centre

Depermants Of İmmigration And Citizeship

GPO Box 1638

ADELAİDE SA 5001 AUSTRALIA

Avustralya Göçmen Olarak Gidebilmek İçin Şartlar

Avustralya'ya göçmen olarak gidebilmek için gerekli olan şartlar, 18-45 yaş arası genç, iş deneyimi ve İngilizce biliniyor olunuşu zorunlu ve en temel aranan özelliklerdir.

Avustralya'ya çalışma için gelenler ise Avustralya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliğine başvuru yapmalıdır.

Avustralya Konsolosluğu

Avustralya Konsolosluğu, Avustralya'nın Türkiye'de bulunan en resmi temsilciliğidir. Avustralya ile Türkiye arasında bulunan ikili ilişki Büyükelçilik seviyelerinde bulunurken iki ülke arası ilişki karşılıklı ziyaretler, ticari ilişkilerle sürdürülmektedir. Avustralya Başkonsolosluğu İstanbul, Avustralya Konsolosluğu Çanakkale ve Avustralya Büyükelçiliği Ankara Avustralya'nın Türkiye'de bulunan temsilcilikleridir.

Avustralya Vizesi

Avustralya vizesi, Avustralya seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerçekleştirmesi zorunlu prosedürleri arasında yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avustralya vizesi olmadan bu ülkeye seyahat gerçekleştiremezken Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahibi kişilerin ise Avustralya vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur. Avustralya vizesi işlemleri ile ilgili sadece Avustralya Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk vize bölümü hizmet vermektedir. Avustralya Başkonsolosluğu İstanbul veya Avustralya Konsolosluğu Çanakkale ise Avustralya vizesi ile ilgili herhangi bir hizmeti bulunmaz. Tüm Avustralya vize başvuruları Ankara Avustralya Büyükelçiliğine yapılmalıdır.