Avustralya Çanakkale Konsolosluğu

Avustralya Çanakkale Konsolosluğu

Avustralya Çanakkale Konsolosluğu Adresi

Kolin Hotel, Boğazkent Mevkii, 17100 Kepez /ÇANAKKALE

Avustralya Çanakkale Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Avustralya Konsolosluğu Çanakkale, bölgede bulunan Avustralya vatandaşları için hizmet verirken ülke vatandaşlarının tüzel kişiliklerini hak ve menfaatlerini iyileştirmekle yükümlüdür. Çanakkale Avustralya Konsolosluğu yapılacak olan Avustralya vizesi işlemleriyle ilgili ise herhangi bir hizmet vermemektedir. Konsolosluk İşlemleri için hizmet alacak Avustralya vatandaşlarının da randevu alarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Avustralya Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri Bölümü, Haftaiçi hergün Saat: 08:30-17:00 arasında hizmet vermektedir.

Avustralya Konsolosluğu Çanakkale Görev Bölgesi

Çanakkale, Edirne, Balıkesir, Kırklareli, Tekirdağ ikamet eden Avustralya vatandaşlarının Avustralya konsolosluk işlemleri için Çanakkale Avustralya Konsolosluğu'na başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Çanakkale Avustralya Konsolosluğu'nda pasaport hizmetleri verilmemektedir.

Çanakkale Avustralya Konsolosluğu 2022 Resmi Tatil Günleri

Çanakkale Avustralya Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi tatil günlerinde ve Avustralya Devleti resmi tatil günlerinde kapalıdır.

1 OcakYeni Yıl
27 ocakAvustralya Günü
10 NisanKutsal Cuma
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
8 HaziranAvustralya Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzMilli Birlik ve Demokrasi Günü
30 AğustosZafer Bayramı
26 EkimAvusturya Ulusal Bayramı
29 EkimCumhuriyet Bayramı
25 AralıkNoel
28 AralıkNoel Tatili
31 AralıkNoel Tatili

Avustralya Konsolosluğu Dilekçe Örneği

Avustralya Konsolosluğu'na hitaben, Avustralya'ya ne sebeple seyahatte bulunulacak ise; ziyaret sebebini detaylı anlatan bir dilekçe örneği olmalıdır.

Avustralya Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Avustralya Konsolosluğu'na hitaben İngilizce yazılacak dilekçe, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içermelidir. Dilekçe, imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Avustralya Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.

Avustralya Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Avustralya Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır.

Avustralya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Avustralya Vize müracaatı için Vize Başvuru Formu; Avustralya Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden ulaşılarak, Avustralya Vize Başvuru Formu online olarak, İngilizce yanıtlanmalıdır.

Avustralya Vize Başvuru Formu içinde yer alan başlıklar ve yanıtlanması istenen sorular Avustralya Konsolosluğu tarafından şu başlıklar altında toplanmıştır: Avustralya vize başvuru sahibi hakkında bilgi edinmeye yönelik kişisel bilgiler bölümü; vize başvuru sahibinin pasaport bilgileri bölümü; Avustralya'ya yapılacak seyahate ilişkin bilgiler bölümü, önceden Avustralya seyahati yapanların yanıtlaması istenilen sorulardan oluşan bölüm; Aile - Eş- Çocuklarla ilgili bilgileri içeren bölüm; Askerlik ile ilgili bilgiler bölümü; geçmişte ve şu an çalışılan iş ile ilgili istenilen bilgiler bölümü; Avustralya vize başvuru sahibinin ilave iş-eğitim-öğrenim bilgilerine ait bölüm; güvenlik ve özgeçmiş ile ilgili bölüm; Avustralya vize reddine ait bölüm ve eskiden Avustralya vize başvurusu yapanların yanıtlaması gereken bölümlerden oluşmaktadır.

ImmiAccount (IMMI hesap) yoluyla internet üzerinden başvuru seçeneğinin olduğu başvuru türlerinde bu şekilde internet üzerinden yapılan başvurular öncelikli olarak değerlendirilmektedir. Avustralya Vize başvuruları posta yoluyla da yapılabilmektedir.

Avustralya Konsolosluğu Vize Ücreti

Avustralya Vizesi için ödenmesi gereken Avustralya vize ücreti; Avustralya Konsolosluğu'na vize dosyasının teslim edilmesinin ardından gişede ödenmektedir. Elektronik ortamda yapılan Avustralya vize başvurularında formun doldurulma işleminin onaylanması ile yönergeler izlenerek; kredi kartı ile vize ücreti tahsil edilmektedir.

Avustralya Konsolosluğu Vize Başvurusu

Avustralya vizesi Avustralya'ya giriş için online alınması gereken bir izin türüdür. Avustralya Başkonsolosluğu, Turist Vizesi (Vize Sınıfı 600) – Turistik Vize Kanalı Turist Vizesi (Vize Sınıfı 600) – İş Ziyaretçi Kanalı ve İş Ziyareti (Kısa Süreli Çalışma Amaçlı) (Vize Sınıfı 400) vizeleri için on-line eksiksiz başvuru yapan Türk vatandaşlarını öncelikli değerlendirmeye almaktadır. Her bir vize türü için gerekli belgeler listelerindeki kişisel belgelerin taranmış kopyalarının yüklenmesi gerekmektedir. Destekleyici belgeleri olmayan on-line başvurular eksik değerlendirilmektedir. Devamı...

Avustralya Konsolosluğu Vize Reddi

Avustralya Konsolosluğu'nun başvurularda öncelikle dikkat ettiği konu; online başvurularda yüklenen belgelerin sahte olup olmamasıdır. Vize evraklarında böyle bir şüphe oluşması durumunda vize reddi gerçekleşmektedir. Avustralya vize başvurusunda zorunlu olan seyahat sağlık sigortasının seyahat tarihlerine uygun geçerliliğe sahip olmaması da vize reddine sebebiyet vermektedir. Avustralya Konsolosluğu/Elçiliği, Avustralya seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminat olarak Euro/TL veya USD karşılığını görememesi halinde vize reddi kararı açıklayabilmektedir. Avustralya'ya davet eden kişinin/şirketin ülke içinde devam eden olumsuz veya şüpheli durumu da vize reddine sebep olmaktadır. Avustralya vize başvuru dosyasında eksik veya şüphe uyandıran evrakların bulunması halinde bazen konsolosluk yetkilileri, başvuru sahibini görüşmeye davet etmektedir. Veya başvuruda eksik evrak varsa bir yazı ile bu eksikliklerin tamamlanmasını istemektedir. Eksiklerin tamamlanarak konsolosluğa gönderilmesi durumunda; Avustralya vizesi işlemleri kaldığı yerden devam etmektedir. Ancak başvuru yeterli bulunmaz ise; başvuru reddedilebilmektedir. Konsolosluk görevlileri, vize ret sebeplerini içeren bir yazı teslim etmektedir.

Avustralya Çanakkale Konsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri

Kayıp ve Çalıntı:

Türkiye'de pasaport kaybı ve ya çaldırma durumu yaşamanız halinde hemen internet aracılığıyla ya da Avustralya Çanakkale Konsolosluğu vasıtasıyla Ankara Büyükelçiliği'ne en kısa zamanda bildirim yapılmalıdır.

Acil Durum ve Konsolosluk Hizmetleri:

Türkiye'de seyahat amaçlı bulunan ve ya Türkiye'de ikamet eden Avustralya vatandaşları için Çanakkale Avustralya Konsolosluğu konsolosluk hizmeti sağlamaktadır. Avustralya Konsolosluğu'nun sağladığı destek yerel kanunlar ve şartlar, konsolosluk çalışmalarının sınırlarını belirleyen uluslararası kurallar ve Avustralya Hükümeti dışında işbirliği sunan kişi ve kurumlarla sınırlıdır.